Skip to content

BIO

Ilona Damięcka – polska pianistka jazzowa , wokalistka i kompozytorka.

Absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Katowicach. Jedna z pierwszych pianistek, która ukończyła fortepian jazzowy na tamtejszej uczelni w klasie fortepianu jazzowego u Wojciecha Niedzieli. Laureatka konkursu kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy w Słupsku w 1999 roku – III nagroda za utwór „Bossa for Bosa” do tekstu Andrzeja Schmidta.

Od najmłodszych lat rozwijała się pod kierunkiem Wojciecha Niedzieli, u którego zdobywała wiedzę na temat harmonii i improwizacji oraz stylów jazzowych. Uczestniczka warsztatów jazzowych w Puławach i Chodzieży, gdzie wykładali tacy pianiści jak: Kuba Stankiewicz, Artur Dutkiewicz, Wojciech Niedziela, Bogdan Hołownia.

Pod koniec studiów przeprowadziła się do Krakowa. Tam też, przez okres dwóch lat, współpracowała z wybitnym saksofonistą Januszem Muniakiem, od którego uczyła się pracy w zespole. Współpracowała ze środowiskiem jazzowych muzyków Krakowa między innymi z New Bone . Po dwóch latach zmieniła miejsce zamieszkania i przeprowadziła się do Trójmiasta, gdzie zaczęła współpracować z tamtejszymi muzykami.

Ilona Damięcka - portret
Ilona Damięcka - portret

Ilona Damięcka ma w swoim dorobku artystycznym pięć płyt, w tym dwie autorskie .„Hurry up” – Siloe Records, „Fifth Side – Siloe Records, „Monk’s Midnight” – Hevhetia, „Pieśni Polskie vol. 1” – Tomasz Licak Music .

W sierpniu 2020 roku ukazała się kolejna, druga autorska płyta artystki , tym razem nagrana w trio z Pawłem Urowskim i Krzysztofem Szmańdą wydana przez wytwórnię Soliton. Ilona Damięcka współpracowała z najwybitniejszymi polskimi muzykami takimi jak : Janusz Muniak, Andrzej Cudzich, Maciej Sikała, Piotr Wojtasik, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jerzy Małek, Henryk Miśkiewicz, Marcin Pospieszalski, Przemek Dyakowski, Ewa Uryga, Natalia Niemen, Mieczysław Szcześniak, Eric Allen, Francesca Bertazzo Hart, Helga Plankensteiner, Tomasz Licak, i z wieloma innymi wspaniałymi, których lista jest bardzo długa. Również koncertowała z muzykami z Dani i Włoch.

Śpiewała w chórze Gospel „Trzecia Godzina Dnia” i z Big Bandem Aleksandry Tomaszewskiej na Sopot Jazz Festival. Długa jest też lista festiwali i tras koncertowych, na których występowała w kraju i za granicą. Ilona Damięcka jest bardzo wszechstronną artystką, która zarówno jako pianistka, jak i wokalistka porusza się w środkowym nurcie jazzu, także w muzyce free jazzowej. Jak ktoś napisał: „piękna, zdolna, wrażliwa, o ciepłej barwie głosu…

Zdjęcia: Renata Dąbrowska